Dark 3 – analiza teasera

Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnego, ostatniego już, sezonu Dark. Pierwsza niemiecka oryginalna produkcja Netflixa, choć do najłatwiejszych w odbiorze nie należy, zaskarbiła sobie przychylność wielu fanów, którzy w przerwach pomiędzy kolejnymi sezonami skrzętnie analizują dotychczasowe odcinki, snując kolejne teorie dotyczące rozwiązania skomplikowanej fabuły.

26 maja światło dzienne ujrzał teaser 3 sezonu serialu. Choć trwa niewiele ponad minutę, to zwrócił uwagę widzów prezentując kilka ciekawych momentów. Zdaje się, że na finiszu dziać się będzie wyjątkowo dużo – pojawią się nowi (?) bohaterowie a także, jak się tego mogliśmy spodziewać po zakończeniu sezonu 2, przeniesiemy się do alternatywnej rzeczywistości. Motywem przewodnim teasera jest cofający się czas, niektóre sceny puszczone są od tyłu, a literka „R” w logo Dark jest odwrócona. Może to oznaczać, że myślą przewodnią tego sezonu będzie cofnięcie czasu i zapobiegnięcie wszystkim nieszczęściom, które wydarzyły się w Winden do tej pory.

Spróbujmy odpowiedzieć na kilka pytań, które nasunęły się mi (oraz innym fanom Dark) po obejrzeniu teasera. Odniosę się również do zdjęć z planu, które zamieszczał w sieci zarówno Baran bo Odar, jaki i aktorzy grający w serialu.

Kim jest tajemniczy mężczyzna z blizną?

Przez cały teaser przewija się postać mężczyzny z blizną przy wardze, wyglądający jak efekt tzw. zajęczej wargi. Jest to prawdopodobnie nowy bohater, którego rolą będzie zniszczenie siedziby Sic Mundus. W zaprezentowanym materiale pojawia się on w trzech odsłonach: jako chłopiec, dorosły mężczyzna i starzec. Teorii na temat jego tożsamości pojawiło się w sieci już wiele, przyjrzyjmy się niektórym z nich:

Alternatywny Helge – jak już zdążyliśmy zauważyć, alternatywne wersje bohaterów z Winden grane są przez tych samych aktorów, którzy wcielają się w ich „oryginalne” role, więc zmiana aktora byłaby nieuzasadniona. Poza tym, w teaserze, który został zaprezentowany niemieckojęzycznym widzom Netflixa pojawia się migawka z alternatywnym Helge, więc tę teorię można z góry odrzucić.

Alternatywny Adam/Jonas – zgodnie ze słowami Claudii, Jonas w alternatywnym świecie się nie narodził. Ma to sens – Mikkel nigdy nie wszedł do jaskini i nie stał się Michaelem, ojcem Jonasa. Skoro nie ma Jonasa, to nie ma również Adama, choć oczywiście nie jest wykluczone, że istnieje tam inna osoba, która realizuje analogiczny plan. Na udostępnionym materiale widzimy, jak mężczyzna niszczy siedzibę Sic Mundus, więc można uznać go za przeciwieństwo Adama. Problem w tym, że z materiałów promocyjnych jasno wynika, że odpowiednikiem Jonasa w alternatywnym świecie jest Martha, która z czasem może zmieni się (to domniemanie) w Ewę. Zatem i tę teorię należy odrzucić.

Mads Nielsen – skoro nie ma podróży w czasie (chyba), to może to oznaczać, iż w alternatywnym świecie Mads ma się całkiem dobrze. Problem w tym, że nie widać go na żadnym materiale promocyjnym, stąd fani szybko zaczęli szukać go w innych potencjalnych postaciach. Ponieważ aktor wcielający się w młodą wersję „mężczyzny z blizną” przypomina młodego Madsa, fani uznali, że to musi być on. Wydaje się to być jednak mało prawdopodobne, ponieważ, jak już wspomniałam, twórcy nie wymieniają już raz „wykorzystanych” aktorów (chyba że chłopak „grający” Madsa przez ten czas wyrósł lub nie ma zdolności aktorskich). Prawda jest taka, że Mads wcale nie musi pojawić się na ekranie – być może wyjechał z Winden lub (co byłoby bardzo ciekawym rozwiązaniem) – zmarł w inny sposób.

Aleksander Köhler – konkretnie jego alternatywna wersja. Trudno nie zauważyć podobieństwa pomiędzy aktorem wcielającym się w średnią wersję „człowieka z blizną” a bratem Clausena, którego widzieliśmy na kilku fotografiach (z tym wyjątkiem, że brat nie posiada blizny). Jest to prawdopodobne, pytanie, dlaczego akurat ta postać miałaby odegrać aż tak istotną rolę w serialu?

Oczywiście może być to również zupełnie nowa postać. Pamiętając jednak, iż w Dark wszystko jest powiązane, powinien on w jakiś sposób pasować do siatki powiązań dotychczasowych bohaterów.

Kim jest postać uderzająca kamieniem?

To kobieta, którą wcześniej można było zobaczyć na jednym ze zdjęć z planu. Sądząc po ubraniu, pochodzi z lat 80. i jest grana przez aktorkę wcielającą się wcześniej w rolę Helene Wolf, pielęgniarki pracującej w szpitalu psychiatrycznym, w którym przebywa Urlich w 1986 r. Zdaniem fanów Helene to matka Kathariny, jednak informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Patrząc na tę scenę trudno nie zauważyć podobieństwa do sceny w której Urlich okaleczył kamieniem małego Helge. Skoro znamy już tożsamość kobiety, pozostaje pytanie, kim jest jej ofiara. Teorie są dwie:

Ofiarą jest alternatywny Helge – w teaserze zaprezentowanym na profilu niemieckiego Netflixa znajdziemy migawkę starego Helge ze zniszczonym okiem. Nie ulega wątpliwości, że to jego alternatywna wersja, która również w przeszłości została okaleczona. Ze względu na podobieństwo scen fani uznali, że tym razem na małego Helge napadł nie Urlich, a Helene. Oznaczałoby to, że kobieta widziana na trailerze to tak naprawdę alternatywna wersja pielęgniarki. Osobiście wątpię jednak, by twórcy chcieli aż tak skomplikować fabułę 3. sezonu i serwować nam retrospekcje alternatywnego świata. Poza tym, jeśli założymy, że alternatywny Helge również został okaleczony w dzieciństwie, to oznaczałoby, że alternatywna Helene musiałaby się cofnąć do lat 50., a to wydaje się być wyjątkowo mało prawdopodobne.

Ofiarą jest Hannah – na jednym ze zdjęć z planu widzimy Hannah (która pod koniec 2. sezonu przeniosła się do lat 50.) ze srebrnym naszyjnikiem na szyi. Jest to ta sama ozdoba, którą znalazł nad jeziorem Jonas i która rzekomo należała do kobiety, która kiedyś się w tym miejscu utopiła. O ile sama hipoteza, że topielicą była Hannah ma sens, tak nie wiadomo, dlaczego miałaby ona zginąć z ręki Helene. Pamiętajmy, że w latach 80. Hannah byłaby już starszą panią. Poza tym, patrząc na dotychczasowe retrospekcje zdaje się, że Hanah już wówczas w Winden nie było. Wiemy, że Egon (z którym Hanah prawdopodobnie wejdzie w bliższą relację) pod koniec życia był samotny, niewykluczone więc, że matka Jonasa zniknęła z miasta znacznie wcześniej.

Oczywiście ofiarą może być zupełnie inna postać, aczkolwiek obstawiałabym, iż należy ona do dotychczas znanego nam świata.

Jak wygląda alternatywna rzeczywistość?

Na to pytanie niestety nie znaleźliśmy zbyt wielu odpowiedzi w teaserze, który, w przeciwieństwie do większości materiału promocyjnego, skupiał się na postaci tajemniczego mężczyzny z blizną i jego trzech wcieleniach. Nie mniej wizja świata równoległego jest jednym z najczęściej dyskutowanych i niedających spokoju fanom tematów.

Jak już wspominałam, jest to świat bez Jonasa, a więc teoretycznie bez możliwości podróży w czasie i bez apokalipsy. Kiedy jednak spróbujemy usunąć wszystkie skutki spowodowane istnieniem Adama, sprawy zaczynają się nam poważnie komplikować. Przede wszystkim, nie mogłaby istnieć Charlotte, Elisabeth i Franzisca. Bohaterki te pojawiają się jednak w materiałach promocyjnych w ujęciach przez wielu interpretowanych jako alternatywna rzeczywistość (choć warto stwierdzić, że w przeciwieństwie do innych bohaterów nie różnią się one aż tak bardzo od swoich dotychczasowych wersji). Najbardziej intryguje zdjęcie Charlotte stojącej na posterunku. Na znajdującej się za nią tablicy ze zmianami widać nazwisko Kohler. W świecie, który znamy do tej pory Alexander ma status osoby zaginionej, a jego brat pojawia się w Winden jako Clausen. Czy oznacza to, że w tamtym świecie również istnieje zapętlenie Charlotte – Elisabeth? W takim razie również tam musi istnieć Noah, który jest przecież ojcem Charlotte.

Oliwy do ognia dolał również Oliver Masucci (Urlich), który na swoim instagramie opublikował zdjęcie z urządzeniem, które służyło do przenoszenia w czasie. Pokój, który widzimy na fotografii, nie jest jednak nie niebieski (jak ten dotychczasowy), a żółty. Może oznaczać, że albo aktor zastosował filtr zmieniający kolor, albo fakt, iż urządzenie pochodzi z alternatywnej rzeczywistości. Gdyby to ta druga wersja okazała się prawdziwa, to mogłoby to oznaczać, iż w świecie Marty również prowadzono eksperymenty – pytanie tylko, czy chodziło również o przenoszenie w czasie czy może podróżowanie do innych wymiarów? Jak pamiętamy z sezonu pierwszego, za ponurymi eksperymentami stał Noah, któremu pomagał Helge. Obecność tego drugiego w rzeczywistości 2.0 została potwierdzona, a jak ustaliliśmy wcześniej, niewykluczone, że również istnieje alternatywna wersja pastora z Winden. Czy zatem eksperymentowali oni z teleportacją ludzi? A jeśli tak, to na czyje zlecenie?

Marta nie jest pierwszą osobą, która podróżuje pomiędzy światami. Pominąwszy „mężczyznę z blizną”, który zdaje się podróżować swobodnie w czasie i przestrzeni, w poprzednim sezonie otrzymaliśmy informację, że podróż odbyła Claudia. W teaserze widzimy jej dorosłą wersję otoczoną złotym pyłem, który pojawił się również przy teleportacji Jonasa. Oczywiście niemal natychmiast nasuwa się pytanie, skąd miała teleport (tzw. złote jabłko). Czy jest to to samo urządzenie, z którego korzystała Martha? Czy zostało ono stworzone w alternatywnym świecie czy pochodzi ze świata Jonasa? Niestety, póki co nawet trudno jest nam określić, w którym dokładnie momencie Claudia (która dość swobodnie przemieszcza się w czasie) po raz pierwszy skorzystała z tego urządzenia.

Pojawiła się teoria, iż takim wędrowcem jest również… Peter Doppler. O przeszłości tej postaci wiemy bowiem stosunkowo niewiele: jest synem Helge i jakiejś bliżej nieznanej kobiety. Peter pojawia się w Winden w roku 1987, jednak okoliczności tej przeprowadzki pozostają póki co nieznane. Bran bo Odar udostępnił na swoim Instagramie zdjęcie młodego, dość mrocznie wyglądającego mężczyzny, w którym wielu fanów zauważyło podobieństwo do aktora wcielającego się w rolę dorosłego Petera. Swoją dość mroczną estetyką znacznie odbiega od wyglądu ówczesnych nastolatków, niewykluczone zatem, że mógłby przybyć do Winden z Winden 2.0. Problem w tym, że dorosły Peter zdaje się nie posiadać żadnej wiedzy na temat podróży w czasie (nie wspominając o istnieniu innego świata), stąd raczej nie przywiązywałabym do tej wersji zbyt wielkich nadziei (chyba, że w wyniku połowicznie udanego eksperymentu straciłby pamięć).

Pojawiły się również głosy, że z alternatywnego świata pochodzi Boris Niewald, czyli Aleksander Tiedemann. O jego pochodzeniu świadczyć ma jego niespodziewane pojawienie się w Winden, brak informacji o jego przeszłości a także objęcie kierownictwa nad miejscową elektrownią. Tutaj jednak pojawia się problem – na zdjęciach z planu widać Aleksandra z brodą, co może wskazywać, że na ekranach zagości jego alternatywna wersja. A skoro taka istnieje, to oznacza to, iż dotychczasowy Boris pochodzi ze świata Jonasa. Tutaj pojawia się jednak kolejne pytanie: skoro postać ta również istniej w rzeczywistości 2.0, to czy występuje tam jako Boris czy Aleksander? Ta druga opcja wykluczałaby teorię, że mężczyzna z blizną = Aleksander Köhler.

Trzeba przyznać, że Dark kryje przed widzami niesłychanie dużo tajemnic. Zdaniem twórców na 90% z nich odpowiedź uzyskamy już 27 czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: