Dark 2 – pytania bez odpowiedzi

Drugi sezon Dark jeszcze bardziej skomplikował fabułę serialu. Podróżowanie w czasie przeszło na porządek dzienny, co w rezultacie sprawiło, że postaci z jednego planu czasowego mają bezpośredni wpływ na inny. Pojawiła się również kwestia Sic Mundus, tajnego stowarzyszenia, które mocno wpływa na bieg dziejów. Rozpatrywanie ukazanej historii zgodnie z chronologią zaczyna zupełnie mijać się z celem.

W niniejszym wpisie wypisaliśmy pytania, które przyszły nam do głowy po seansie nowych odcinków Dark. Pytania, które pozostały bez odpowiedzi po pierwszym sezonie serialu omówiliśmy już w poprzednim wpisie.

[UWAGA! Ten artykuł zawiera spojlery!]

Czy można zmienić bieg zdarzeń?

Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero w ostatniej odsłonie serii, ale już teraz warto się zastanowić, czy jest to w ogóle możliwe. Wszystkie działania, jakie są podejmowane przez bohaterów są z góry zaplanowane i nawet jeśli ci chcą w dany sposób powstrzymać bieg zdarzeń, w rzeczywistości posuwają je naprzód. Jonas chcąc powstrzymać ojca przed samobójstwem, w rezultacie go do tego nakłania, podobnie Claudia chcąc zapobiec śmierci ojca, w rzeczywistości do niej doprowadza. Czy zatem przerwanie tego łańcucha jest w ogóle możliwe? A jeśli tak, to w którym momencie?

Dlaczego nikt nie wspomina o anomalii z końca pierwszego sezonu?

W odcinku kończącym pierwszy sezon widać jak Regina i Alexander obserwują unoszący się nad elektrownią „parasol” powstały na skutek bezowocnej próby zniszczenia przejścia. W drugim sezonie nikt już o tym zjawisku nie wspomina. Czyżby twórcy o tym zapomnieli?

Co stało się z Winden po Apokalipsie?

Z wizji roku 2052/2053 możemy niewiele wywnioskować. Historia zdaje się zatoczyć koło i ludzie, podobnie jak ich przodkowie przed wiekami, żyją w grupach zgromadzonych wokół postaci silnego i charyzmatycznego lidera. Świat zdaje się być pogrążony w chaosie, w dodatku można odnieść wrażenie, że w tle toczy się jakaś wojna. Warto jednak pamiętać, że to, co widzimy w przyszłości ma miejsce ponad 30 lat po apokalipsie, co może prowadzić do smutnej konkluzji, że nawet po tak długim czasie ludzie nie byli w stanie wrócić do normalnej egzystencji. Samo Winden jawi się jako miasto-widmo, a obszar wokół elektrowni stanowi strefę wykluczenia (po części ze względu na wysokie promieniowanie, ale głównie z powodu tego, co kryje się w jej murach). Z pewnością w 3 sezonie zobaczymy, co wydarzyło się w bezpośrednim następstwie katastrofy.

Czy wszyscy zginęli w Apokalipsie?

Praktycznie na samym początku drugiej serii otrzymujemy informację, że w Winden będzie miała miejsce apokalipsa i w jej wyniku wszyscy zginą. Prawda okazuje się być jednak nieco inna. Możemy się spodziewać, że przeżyją ci, którzy znajdowali się w bunkrze (Peter, Elisabeth, Claudia, Regina oraz młody Noah) oraz ci, których wówczas nie było w 2020 r. Hannah znajdowała się wówczas w 1954 r., Katharina natomiast zmierzała tunelem do roku 1984. Średni Jonas przeniósł się wraz z Margnusem, Franziską oraz Bartoszem do bliżej nieokreślonego punktu w czasie, a jego młodszy odpowiednik został uratowany przez Marthę z innego świata. W Winden pozostała Charlotte, Clause, Aleksander oraz Woller. Co ciekawe, widząc w przyszłości cmentarz odnajdujemy wyłącznie nagrobki tych dwóch ostatnich bohaterów a także Marthy, która jednak nie zginęła w wyniku apokalipsy (kamera zwraca uwagę również na ozdobiony króliczkiem grób Justyny Jankowiski – prawdopodobnie jest to postać bez znaczenia, aczkolwiek zastanawiający jest fakt, od kogo otrzymała tę zabawkę).

Dlaczego średni Jonas nie wspomina o istnieniu równoległego świata?

W momencie nadejścia apokalipsy młody Jonas zostaje przeniesiony do innego świata. Wiemy, że po latach z niego wraca, by odegrać to, co zrobił jego średni odpowiednik w 2019 r. Dlaczego jednak nie wspomina o tym mieszkańcom Winden, gdy wyjawia im prawdę o podróżach w czasie? Powód jest tylko jeden: nie otrzymalibyśmy elementu zaskoczenia na koniec sezonu. Omijanie tej informacji nie powinno nikogo jednak dziwić, ponieważ widzimy, iż średni Jonas nie jest do końca szczery z pozostałymi i nie wyjawia im np. prawdy o Adamie. Z pewnością kryje on jeszcze więcej sekretów, o których dowiemy się w trzecim sezonie.

Co jest w alternatywnym świecie?

Prawdopodobnie toczy się tam znana nam opowieść, ale w wersji, w której Michael nie popełnił samobójstwa, a mały Mikkel nie wszedł do jaskini cofając się tym samym do 1986 r. Innymi słowy – jest to wersja pozbawiona Jonasa, a w rezultacie również i Adama. W jednym z odcinków Claudia wspomina, iż widziała właśnie taką wersję świata, aczkolwiek z jej wypowiedzi można wywnioskować, że nie jest to ten „lepszy” bieg historii.

Kim są pozostali członkowie Sic mundus?

Drugi sezon przedstawił nam tajną organizację zrzeszającą podróżników w czasie. Przewodzi jej Adam, czyli najstarsza wersja Jonasa, a jej szeregi zasila Noah (zarówno ten młody, jak i jego starszy odpowiednik) oraz Agnes Nielsen. Wiemy również, że Adam ma dwoje „pomagierów”. Na mężczyznę woła imieniem Magnus, co może wskazywać na to, że jest to Magnus Nielsen (choć nie jest to potwierdzone). Możemy zatem wywnioskować, że towarzysząca mu kobieta to Fraziska. Kim są jednak pozostałe postaci z fotografii znalezionej przez młodą Elisabeth w rzeczach dziadka? W poczet tych osób zaliczał się również nieznany mężczyzna, który został zamordowany przez młodego Noah w scenie otwierającej sezon, niestety nie wiemy, kim on był.

Co się stało z Bartoszem?

Bartosz w momencie apokalipsy wraz z średnim Jonasem oraz pozostałymi kolegami. Jednak nie nie widzimy go w gronie bliskiej świty Adama (w której prawdopodobnie znajduje się Franziska i Magnus). Szanse, że w ogóle nie przystąpił do Sic Mundus są niewielkie. Być może, podobnie jak Agnes, wystąpił on z organizacji. Teoria ta wydaje się prawdopodobna, głównie ze względu na fakt, że chłopak miał z Jonasem prywatny konflikt dotyczący Marthy. A może nadal jest jej członkiem, tylko po prostu nie pojawił się w 2 sezonie? W każdym razie z pewnością podobnie, jak jego koledzy, odegra on jeszcze w serialu istotną rolę. W przeciwnym razie Noah nie poleciłby Jonasowi ich uratować.

Kim jest tajemniczy mężczyzna?

Drugi sezon otwiera scena z 1921 r., w której nieznany mężczyzna wraz z młodym Noah drążą tunel. Z rozmowy następującej później dowiadujemy się, że nie wierzy już w proroctwo, a wyłącznie w ironię losu. Słysząc te słowa chłopak podejmuje decyzję o zabiciu mężczyzny. Zamiar ten nieznajomy kwituje słowami „Ciekawe, że to właśnie ty”, na co Noahowi zaczyna zbierać się na płacz. Czyżby te postaci były ze sobą w jakiś szczególny sposób związane? Istnieje teoria, że tajemniczy mężczyzna to Bartosz, co ma potwierdzać fizyczne podobieństwo obu tych postaci. Mogą na to również wskazywać cytowane przeze mnie słowa: to przecież Noah jako pierwszy wtajemniczył Bartosza w istnienie podróży w czasie.

Czy Hanah zostanie w latach 50.?

Hanah wybrała się w podróż do 1954 r. by zadać ostateczny cios Ulrichowi. Rozmawiając później z Egonem zwierza się, że „wszystko straciła” i nic jej nie trzyma w miejscu, z którego pochodzi. Można odczuć, że w tym momencie pomiędzy kobietą a policjantem tworzy się napięcie, które mogłoby zapowiadać przyszły romans. Być może zatem małżeństwo Egona nie rozpadło się ze względu na odejście Doris z Agnes, ale na jego skok w bok. Pozostaje pytanie, czy Hannah zagości na dłużej w przeszłości, a jeśli tak, to w jaki sposób wpłynie na bieg zdarzeń. Istnieje teoria, że zostanie matką Kathariny i będzie się na niej wyżywać ze względu na wydarzenia z przyszłości. Inna teoria głosi, że zostanie swoją własną matką, ponieważ w latach 80. poznaliśmy wyłącznie ojca dziewczynki. Moim zdaniem obie te teorie są mało prawdopodobne, ponieważ ze względu na wiek, w jakim trafiła do Winden w 1954 r., mogłaby być co najwyżej babcią obu bohaterek. Nie jest oczywiście wykluczone, że matka Jonasa będzie się dalej przemieszczać w czasie i z pewnością odegra jeszcze istotną dla serialu rolę.

Dlaczego Jonas ma uratować Agnes?

Po tym, gdy młody Noah wręcza list średniemu Jonasowi, instruuje go, by uratował Bartosza, Magnusa oraz Frnaziskę, a następnie Noah oraz Agnes. Nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu właśnie rozpoczyna się apokalipsa), gdyby nie to, że Agnes w tym planie czasowym nie ma. Zagadką wydaje się również konieczność uratowania Noah – jego starsza wersja już nie żyje, a młodsza przetrwa kataklizm w bunkrze. Kiedy zatem i przed czym będzie musiał uratować rodzeństwo Jonas?

Co było w liście od Marthy przekazanej średniemu Jonasowi przez młodego Noah?

W ostatnim odcinku drugiego sezonu Jonas otrzymuje tajemniczy list od Marthy. Nie znamy jego treści, widzimy, że reaguje na nią zdziwieniem. Czy chodziło o Marthę z tego świata, czy może o jej alternatywną wersję, która przybyła na zakończenie tego odcinka?

Kto był nadawcą listu, który otrzymał Clausen?

Clausen zgłosił się do prowadzenia śledztwa w Winden, ponieważ otrzymał list wskazujący, że to właśnie w tym miejscu otrzyma wszystkie odpowiedzi. Nie wiemy jednak, kto był tą życzliwą osobą, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że maczał w tym palce Sic Mundus. Pytanie, jaki przyświecał im w tym cel.

Czy Noah opracował w 1987 r. ulepszoną wersję wehikułu?

Z poprzedniego sezonu wiemy, że w 1986 r. Noah próbował opracować wehikuł czasu. W roli królików doświadczalnych wykorzystywał chłopców, w tym Madsa, Yasina oraz Erika. Eksperymenty kończyły się jednak połowicznym sukcesem: chłopcy przenieśli się w czasie, ale w wyniku teleportacji zmarli. Wiemy, że działająca w wehikule siła wypalała im oczy oraz sprawiała, że pękały im bębenki w uszach. Nowy sezon pokazuje nam inny wehikuł, który zamiast opaski na oczy w całości zakrywa przyszłego podróżnika. Teleportacja kończy się sukcesem: Helge po półrocznej nieobecności wraca do rodzinnego domu. Czy znaczy to, że przez ten czas udało się udoskonalić wehikuł, czy to zwykłe niedopatrzenie twórców? Jeśli tak, to w jaki sposób Noah do tego doszedł?

W jakich okolicznościach Woller stracił oko?

Od pierwszego sezonu widzimy, że jeden z policjantów nosi opatrunek na oku. Choć przez większą część sezonu zdaje się być on zaledwie tłem, okazuje się, że wyświadcza on przysługi Alexandrowi. W drugim sezonie prowadzący śledztwo Claus zadaje mu pytanie o oko, jednak nie otrzymujemy odpowiedzi. Wiemy jedynie, że stracił je latem 2019 r. W serialu, w którym każdy detal ma znaczenie, nie jest wykluczone, że stało się to w okolicznościach mających związek z fabułą.

Dlaczego Ines Kahnwald dosypuje tabletki Mikkelowi?

Ines w pierwszym sezonie była pokrzywdzoną przez los kobietą, która straciła dziecko (nie wiemy, z kim je miała). Nic więc dziwnego, że wiedziona instynktem macierzyńskim zżywa się z zagubionym Mikkelem i chce go adoptować. Drugi sezon pokazuje nam jednak, że zachowanie Ines nie jest do końca normalne. Kobieta wykrada ze szpitala tabletki, którymi później podstępnie faszeruje przybranego syna. Dlaczego to robi? Czyżby z obawy, że ucieknie on do swojego czasu?

Skąd wynikają rozbieżności w kalendarzach?

W pierwszym odcinku drugiego sezonu Jonas w 2053 r. spogląda na kalendarz, w którym w 2020 r. skreślała dni jego matka (prawdopodobnie zaznaczając, ile dni minęło od zniknięcia syna). Ostatnia skreślona data to 20 czerwca. Ten sam kalendarz widzimy w ostatnim odcinku, gdy Adam zaznacza kółkiem dzień apokalipsy, ostatnie skreślenie występuje 21 czerwca. Skąd ta rozbieżność? Niektórzy mówią, że Jonas w pierwszym odcinku owszem, jest w roku 2053 r., ale… w innym świecie. Tę teorię należy jednak obalić: gdyby tak było, to w jego rodzinnym domu nie było by jego rodzinnego zdjęcia (w końcu nie byłoby ani jego, ani Michaela). Inna teoria utrzymuje, że pomiędzy 2020 a 2053 zaszły jakieś zmiany. Problem w tym, że wszystkie te wydarzenia rozgrywają się jednocześnie, inaczej Charlotte nie mogłaby spotkać się z Elizabeth. Być może jest to zatem zwykła pomyłka twórców?

Kim jest Silja?

Silja to dziewczyna z przyszłości, która w zakończeniu 1 sezonu znokautowała Jonasa. Widzimy, że pełni ona funkcję pośrednika pomiędzy niesłyszącą Elisabeth Doppler, a resztą utworzonej wokół niej grupy. Nie jest jednak „ważną” osobą, nie została bowiem poinformowana o istnieniu portalu. Nic więcej się o niej jednak nie dowiadujemy. Czy jest ona związana z Winden, czym może po apokalipsie przybyła tu z innej części Niemiec (a możne nawet i Europy – w grupie są m.in. Francuzi)?

***

Odpowiedzi na te pytania poznamy w kolejnym sezonie, który pojawi się prawdopodobnie w przyszłym roku. Do tego czasu z pewnością fani Dark wymyślą jeszcze wiele inny teorii oraz możliwych rozwiązań. Jeśli macie jakieś własne, dzielcie się nimi w komentarzach.

7 myśli na temat “Dark 2 – pytania bez odpowiedzi

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: