Co z tą Katalonią?

O „problemie katalońskim” słyszał praktycznie każdy. Otóż nieoczekiwanie jeden z regionów Hiszpanii zdecydował, że chce być państwem samodzielnym. Że chce rozpocząć życie na własny rachunek, bez wsparcia madryckiego rządu. Nagle oczy wszystkich mieszkańców Europy zwróciły się w kierunku Półwyspu Iberyjskiego, patrząc z niedowierzaniem na tej jakże odważny ruch Katalończyków. W końcu tylko w umyśle szaleńca mogłaby zrodzić się myśl o tym, by porzucić tak duże, stabilne państwo, na rzecz wielkiej niewiadomej, by zacząć wszystko od zera.

Wkrótce okazało się, że tych szaleńców jest na tyle dużo, by w zorganizowanym w 2017 r. referendum przegłosować niepodległość regionu. Falę radości przerwała jednak informacja o tym, że głosowanie to było niezgodne z hiszpańską konstytucją, stąd jego wynik nie może zostać uznany za legalny. Wszelkie próby

Mapa Europy nie uległa zmianie, jednak wśród wielu osób narodziło się nurtujące pytanie o przyczyny tego pragnienia autonomii Katalończyków. Wszystkim tym w sukurs przychodzi Eduardo Mendoza, znany i lubiany twórca lekkich i dość dowcipnych powieści. Tym razem zupełnie poważnie napisał esej Co z tą Katalonią?, który nie tyle ma odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie (bo z pisarza kiepski prognosta polityczno-ekonomiczny), co wytłumaczyć, skąd w ogóle Katalończykom przyszło do głowy oddzielić się od matczynej Hiszpanii.

Zanim przejdziemy do wspomnianej powyżej książki, musimy zrozumieć, że mapa Europy nie zawsze wyglądała tak, jak dziś, ba, niektóre z państw, które widzimy na mapie nie zawsze były na niej obecne. I nie chodzi mi tutaj o Polskę, bo ta zaliczyła wyłącznie epizod „wymazania”, mam na myśli państwa, które powstały na skutek zjednoczenia kilku pomniejszych księstw, czy podboju mniejszego przez większe. Najlepszym przykładem takiego państwa są Włochy, które powstało dopiero w 1861 roku. Patrząc na mapę terytorium dzisiejszych Niemiec z …. r. można dostać oczopląsu, patrząc na te wszystkie księstwa, które się tam znajdowały. Szkocja weszła w skład Wielkiej Brytanii na początku XVIII w., a na początku XIX dołączyła się Irlandia. Granice państw na południu i wschodzi Europy już nie wspominając, bo tam wciąż zachodzą zmiany (więcej na ten temat pisałam tutaj).

Reklamy

16 myśli na temat “Co z tą Katalonią?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: