Newsy do kawy #7

newsy do kawy

Jak co niedziela zapraszamy do przejrzenia informacji kulturalnych z minionego tygodnia oraz zapowiedzi wydarzeń na najbliższe tygodnie. Choć pogoda zachęca do zaszycia się pod kocem z dobrą książką (lub pilotem w ręku – w zależności od preferencji), my sugerujemy spacer do teatru. Bo w grudniu w łódzkich tatrach na nudę nie będziemy mogli narzekać.

TEATR

23593501_1611368395552964_8791316693205942882_o

Już 8 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się premiera Szewców w reżyserii Jerzego Stuhra.

Reżyser o spektaklu wypowiada się następująco:

Są takie sztuki, na które przychodzi czas i wtedy trzeba je wystawiać. Dzisiaj jest czas na Szewców Witkacego. Jest tak wiele tematów które dręczyły autora i niepokoją nas dzisiaj w równym stopniu. Te niepokoje wracają kiedy jesteśmy świadkami przemian, co do których celowości nie jesteśmy pewni. Nie jesteśmy pewni też co do ludzi, którzy te przemiany zdecydowali się wprowadzać. Ten nasz niepokój to jeden z tematów Szewców. Czy prawo jest dla ludzi czy dla władzy? To Szewcy ale i nasz dzisiaj dylemat. Kim jesteśmy? Europejczykami czy przede wszystkim Polakami? I o tym są Szewcy. Czy kultura narodowa czy europejska ma być naszą tożsamością? I o tym mówią Szewcy. Czy wielka siła kobiecości i jej praw ma zdominować coraz bardziej pogrążający się w kryzysie system patriarchatu? To też są pytania Witkacego. A przede wszystkim ten wielki dylemat, że każda rewolucja pozostawia po sobie niedosyt i niespełnienie. Strach! Metafizyczny strach istnienia. Pokazanie go na scenie może trochę nam wszystkim pomoże. Dlatego Szewców dzisiaj wystawić trzeba!

Przedstawienie będzie ukoronowaniem projektu Łódź stolicą awangardy którego operatorem jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

opracowanie i reżyseria: Jerzy Stuhr
scenografia: Natalia Kitamikado
kostiumy: Elżbieta Terlikowska
muzyka: Jerzy Satanowski
przygotowanie wokalne: Adam Rymarz

występują: Monika Buchowiec, Magdalena Kaszewska, Wojciech Bartoszek, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Kacper Gaduła-Zawratyński (gościnnie).

Spektakle będą grane od 9 grudnia do 17 grudnia włącznie.

24059549_859731700853483_3845020243349262312_o

10 grudnia w Teatrze Studyjnym w Łodzi odbędzie się premiera Operetki w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza.

W obsadzie spektaklu studenci roku dyplomowego: Anna Bieżyńska, Mateusz Czwartosz, Paulina Walendziak, Dawid Ptak, Jakub Matwiejczyk, Weronika Asińska, Zuzanna Pawlak, Adam Gradowski, Mateusz Więcławek, Marta Wiśniewska i Oskar Borkowski a także studenci młodszych lat: Michał Surosz, Jan Napieralski, Jan Butruk, Aleksander Rudziński, Faustyna Kazimierska, Julia Szczepańska, Irmina Liszkowska, Dominika Walo, Dorota Ptaszek, Paweł Głowaty, Piotr Pacek, Filip Warot, Rafał Kowalski, Michał Włodarczyk, Dominik Mironiuk, Mikołaj Bartosiewicz.

Za reżyserię i scenografię odpowiada Waldemar Zawodziński, za kostiumy – Maria Balcerek. Choreografię przygotowuje Paweł Kułaga, przygotowaniem wokalnym studentów zajęła się Barbara Panek i Paweł Serafiński. Opracowanie muzyczne: Krzysztof Jaszczak. Wykonawcami muzyki podczas spektaklu będą wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (partner spektaklu).

23845941_10155223811053590_3305240524391579855_o

Natomiast 17 grudnia w Teatrze Jaracza odbędzie się premiera sztuki Plac Bohaterów Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego Będzie to pierwsze sztuki wystawienie w polskich teatrach dramatycznych.

Dekorację i kostiumy projektuje Mirek Kaczmarek, zaliczany do grona najzdolniejszych scenografów teatralnych.  W obsadzie znaleźli się znakomici aktorzy – Barbara Marszałek i Bronisław Wrocławski, Zofia Uzelac, Milena Lisiecka, Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak i Marek Nędza.

Spektakle odbędą się 19, 20 i 21 grudnia 2017 oraz 23,24,25 i 26 stycznia 2018.
Zapraszamy!

Patronat honorowy nad premierą objęło Austriackie Forum Kultury

KINO

czlowiek_w_zagrozeniu

Przyznano nagrody 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

27. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbył się w Muzeum Kinematografii w Łodzi w dniach 21-25 listopada. W konkursie wzięło udział 25 filmów i 10 reportaży. Na pokazach pozakonkursowych zostało zaprezentowanych ponad 50 filmów, m.in. tytuły uhonorowane prestiżowymi nagrodami w Polsce i na świecie, nowe czeskie dokumenty, filmy Sławomira Grünberga i klasyka polskiego dokumentu prezentowana z taśm światłoczułych 16 i 35 mm.

Jury w składzie: Sławomir Grünberg, Ryszard Jaźwiński, Katarzyna Kubacka-Seweryn i Anna Zamecka przyznało nagrody w następujących kategoriach:

 • Grand Prix Nagroda Miasta Łodzi i statuetka Białej Kobry: Aniela Gabryel Kiedy ten wiatr ustanie
 • Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury: Marcin Borchardt Beksińscy. Album wideofoniczny
 • Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń: Maria Zmarz-Koczanowicz Gruba
 • Nagroda Stowarzyszenie Filmowców Polskich: Julia Groszek Arabski sekret
 • Nagroda dla najlepszego reportażu: Beata Hyży-Czołpińska Środek puszczy najbliżej absolutu
 • Nagroda Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz: Grzegorz Linkowski Zwierze na papierze
 • Wyróżnienia w kategorii film dokumentalny: Aleksandra Rek Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać oraz Monika Meleń Film dla Stasia
 • Wyróżnienia w kategorii reportaż: Daniel Liszkiewicz Nie tak wyobrażałam sobie starość oraz Monika Skrzypczak Taki trochę chory.

lodka_cienergia

2 grudnia wręczono nagrody 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowej Łódki rywalizowało 10 tytułów. Oceniało je Jury pod przewodnictwem reżysera Radosława Piwowarskiego, aktorki Jowity Budnik, byłej dyrektor programowej Instytutu Kinematografii Czechosłowacji Emilii Miry Haviarovej i nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową autora dźwięku Radosław Ochnio.

Jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Główną rosyjskiemu filmowi Bliskość według scenariusza Kantemira Bałagowa i Antona Yarusha, w reżyserii Kantemira Bałagowa. Przyznano także Nagrodę Specjalną francuskiemu filmowi Jeszcze nie koniec w reżyserii i według scenariusza Xaviera Legranda.

Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich w składzie Roman Gutkek, Katarzyna Smutniak, Piotr Jaxa oraz Anna Zamecka, spośród 11 polskich tytułów uhonorowali Kryształowym Jabłkiem film Serce miłości w reżyserii Łukasza Rondudy. Dodatkowo przyznano wyróżnienie twórcom niezwykle oryginalnego w formie niemiego obrazu Todmachine w reżyserii Bogusława Kornasia. Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. Widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadły do gustu w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich: Sami BloodPiękny kraj oraz Jeszcze nie koniec, a w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich: Twój Vincent, Cicha noc oraz Beksińscy. Album wideofoniczny.

SERIALE

Netflix_Logo_DigitalVideo_0701

W minionym tygodniu oficjalnie potwierdzono, ze powstaną kontynuacje dwóch popularnych serialów Netflixa: Stranger Things oraz Mindhunter. Póki co nie są znane szczegóły odnośnie oczekiwanej daty premiery czy szczegóły dotyczące fabuły. Mówi się, że Stranger Things pojawi się w serwisie dopiero w 2019 roku i prawdopodobnie ponownie zobaczymy w nim „ósemkę”, odnalezioną w poprzednim sezonie siostrę Nastki. W przypadku serialu Mindhunter pojawiła się informacja dotycząca zamiaru stworzenia aż 5 (!) sezonów.

0a5c641e7e2e7050b86ff0dc5d55c7b9acd65ebb

Dobre wiadomości dla fanów serii The Crown. Już w najbliższy piątek 8 grudnia na platformie Netflix pojawi się drugi sezon serialu o życiu królowej Elżbiety II. Tym razem serial ma objąć lata 1955-64. Oprócz ważnych wydarzeń politycznych (nielegalnej agresji Sił Zbrojnych Jej Królewskiej Mości na Egipt, skandal dotyczący premiera Harolda Macmillana) oraz wydarzeń z życia prywatnego królowej.

KSIĄŻKI

Screenshot-2017-12-3 Pióro Fredry 2017 „Nieprzysiadalność Autobiografia” Książką Roku www wroclaw pl

30 listopada podczas Wrocławskich Targów Książki wręczono nagrodę za Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry 2017. W tym roku za wyróżnione zostało Wydawnictwo Literackie za Nieprzysiadalność, rozmowę Rafała Księżyka z Marcinem Świetlickim.

Nagroda Pióro Fredry przyznawana od początku zainicjowania Targów Książek (wcześniej Wrocławskich Promocji Dobrych Książek) to wyjątkowy laur (dziś to szklana statuetka autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak), bo jurorzy oceniają nie tylko zawartość merytoryczną i literacką książek, ale równie dużą wagę przywiązują do wysokiego poziomu edytorskiego i typograficzno-artystycznego nagradzanych tomów.

W tym roku nominację otrzymało również Wydawnictwo Karakter (Czerwony Monter), Marginesy (O ziołach i zwierzętach), Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (Muszkat, cytryna i kurkuma), Ezop (Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia).

24130204_1471877069593965_1921177235345797694_o

10 grudnia w TR Warszawa (ul. Marszłkowska 8, godz. 17:00) odbędzie się spotkanie z Ignacym Karpowiczem. Wydarzenie odbywa się w związku z premierą Miłości najnowszej książki autora ości . W trakcie spotkania oprócz uczestnictwa w rozmowie z autorem (moderowanej przez Romana Pawłoskiego) będzie można usłyszeć fragmenty powieści odczytane przez autorów Marii Maj i Rafała Maćkowiaka.

Reklamy

6 myśli na temat “Newsy do kawy #7

Dodaj własny

  1. My też! Poprzedni sezon nas nieco rozczarował, ale może trzeci będzie lepszy. Polecamy również nowy serial Netflixa „Dark”. To nieco mroczniejsza wersja „Stranger Things”, zdecydowanie bardziej zagmatwana. Widzieliśmy cały sezon i już zabieramy się do pisania recenzji.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: